Edukacja w kryzysie ‘zamkniętego’ świata. Wirtualna rzeczywistość łączy ludzi poprzez teleobecność.

Jesteśmy świadkami zmiany, która dotknęła ogromną ilość branż i ludzi. Wygląda na to, że jest to kolejny niezwykle ważny moment w historii świata! Masowe wydarzenia, które zostały odwołane uświadamiają nam, jak ważne jest dla nas wspólne funkcjonowanie, jak bardzo jesteśmy zależni od interakcji społecznych, oraz jak istotne jest pozostawanie w kontakcie i wzajemne wsparcie. Nagle wydaje się, że wszystko, co znamy jako codzienną rzeczywistość zmienia się …

Wyobraźmy sobie, że po tych zmianach już nic nigdy nie będzie takie samo. Nasze umiejętności transformują się ‘w mgnieniu oka’. Zostaliśmy postawieni w sytuacji, w której musimy działać. Nie ma planu A, jest tylko plan B i my go realizujemy. Obecna sytuacja zagięła czasoprzestrzeń, a my w przeciągu ostatniego miesiąca zmieniliśmy nasz sposób pracy i edukacji o 180 stopni. Przystosowaliśmy się do zaistniałych warunków i przykładem tego mogą być możliwości coraz sprawniej rozwijającej się wirtualnej rzeczywistości. Jednym z ważnych przykładów zastosowania technologii wirtualnej rzeczywistości (VR), które zyskało na popularności w przeciągu ostaniego miesiąca stały się platformy społecznościowe typu AltspcaeVR, VRChat, MootVR, EngageVR, Bigscreen, umożliwiające użytkownikom spotkanie z każdej lokalizacji globalnej.

PO DRUGIEJ STRONIE JUTRA

RoboKoba pracuje w wirtualnej rzeczywistości na codzień, zajmując się badaniem tego środowiska od paru lat. “Wiemy na pewno, że nie musimy być fizycznie w jednym miejscu, aby w pełni angażować się w komunikację się z najbliższymi w wirtualnej rzeczywistości”. Do tej pory wiedza ta dostępna była jedynie profesjonalistom i pierwszym użytkownikom technologii VR, a bądźmy szczerzy, nie ma ich tak wielu. Kieruję ten post więc głównie do edukatorów i nauczycieli, którzy stanęli przed nowym wyzwaniem nauczania zdalnego. Ale warto jednak by tematem również zainteresowali się specjaliści z innych branż, takich jak marketing, czy organizowanie wydarzeń masowych, którzy próbują znaleźć coś, co stanowiłoby alternatywę na najbliższe dwa, sześć, a nawet kilkanaście miesięcy. Doświadczenie rzeczywistości wirtualnej (VR) jest nareszcie wystarczająco dobre, by poczuć się w niej w pełni komfortowo. Wszystkie problemy związane z jakością i rozdzielczością obrazu, które od lat 90. XX wieku towarzyszyły użytkownikom po dziś dzień, sprawiały że dużo osób zniechęcało się do tego medium.

Problemy te aktualnie zostały rozwiązane. Powiedzmy sobie szczerze, wciąż technologia nie jest idealna, ale VR jest w końcu gotowy do bycia narzędziem, które całkowicie może zrewolucjonizować nasze myślenie o komunikacji zdalnej! Jego zastosowania w edukacji STEAM (Science, Technology, Engineering, Art, Mathematics) oraz wirtualne biura, w których możemy urządzić sobie prywatną przestrzeń z tradycyjnym pulpitem, oznacza że możesz zabrać swoje osobiste miejsce pracy lub salę szkoleniową w dowolną przestrzeń na Ziemi i nie tylko… Oznacza to również, że możesz udostępniać to środowisko wirtualne współpracownikom i pracować zdalnie w pełni odczuwając teleobecność swoich kolegów. Jest to znacznie bardziej wciągający i naturalny sposób pracy lub spotkań z ludźmi, którzy mogą być gdziekolwiek indziej na świecie. To również znacznie więcej niż tylko połączenie konferencyjne na Skype, czy Zoom. Obecni producenci sprzętu wirtualnej i rozszeroznej rzeczywistości, jak Oculus, HTCVive, czy Microsoft Hololens dołożyli wszelkich starań, by technologia stanęła na wysokości zadania, i stała się wyjątkowo łatwa i komfortowa w obsłudze.

TELEOBECNOŚĆ vs OBECNOŚĆ

Kiedy już poczujesz obecność, jaką zapewnia środowisko VR, trudno będzie Ci wrócić do spotkania twarzą w twarz na ekranie 2D. Wiele platform VR koncentruje się na możliwości kreowania wirtualnych spotkań społecznościowych, podczas gdy inne są ukierunkowane na określone obszary pracy, takie jak zdalna współpraca, przegląd modeli 3D lub organizowanie konferencji. Coraz więcej aplikacji VR pozwala na to, by użytkownicy którzy nie mają dostępu do sprzętu VR, mogli dołączyć z pozycji aplikacji na pulpicie komputera, tabletu lub smartfona. VR to technologia, która wciąż znajduje się na początku rozwoju swojego nurtu, więc producenci typu platform AltspaceVR firmy Microsoft, czy MootUp współpracująca z Zoom, Slack, Webex i BlueJeans starają się, by każde rozwiązanie było jak najbardziej integracyjne dla wszytskich społeczności.

Wraz ze wzrostem liczby miejsc pracy zdalnej nie ma powodu, aby rezygnować z kluczowych zalet spotkań twarzą w twarz tylko dlatego, że dzieli nas wiele kilometrów. Załóżcie gogle VR Oculus lub Vive, bądź uruchomcie aplikację 3D na Windows 10. Ważne jest, aby zrozumieć dlaczego standardowe narzędzia komunikacji 2D nie dają nam tego samego poczucia obecności w porównaniu z VR i innymi interaktywnymi środowiskami. Kiedy rozmawiamy z paroma osobami wyłącznie dzięki wykorzystaniu narzędzia Zoom, nie czujemy że jesteśmy z nimi obecni w tym samym miejscu. Oczywiście, możemy cieszyć się rozmową, ale nadal czujemy się fizycznie w innej przestrzeni. Poczucie bycia w jednej przestrzeni, nawet wirtualnie, wywołuje wrażenie towarzyskiej obecności z innymi ludźmi w jednym środowisku i jest niezbędne do interakcji społecznych. Fakt, że możesz poruszać głową, rękami i zwracać się do innej osoby gdy ona mówi, a nawet doświadczać uczucia ‘niezręczności’, która pojawia się, gdy wszyscy wokół ciebie rozmawiają w grupach, a Ty w niej nie uczestniczysz, dają poczucie prawdziwej interakcji społecznej.

IMERSYJNA PRACA ZDALNA

Audio w VR obsługuje dźwięk przestrzenny, więc jeśli stoisz blisko kogoś, słyszysz go głośniej, wchodząc w pełne zaangażowanie współpracy, jak w prawdziwym życiu. Okulary VR pozwalają nam na pracę poprzez doświadczenie, poprzez prawdziwą obecność i możliwość wykonywania interakcji ruchowych. Tak więc jeśli Twoi pracownicy przygotowują się dopiero do zawodu, albo Twoja praca wymaga specjalistycznych umiejętności warto zainwestować w przeszkolenie ich zdalnie w VR. Ponadto, jeśli spotkasz się w VR z osobą, którą dobrze znasz, jej głos szybko identyfikuje się z wirtualnym awatarem, a poczucie prawdziwej interakcji społecznej jest jeszcze silniejsze.

“W ciągu ostatnich dwóch tygodni uczestniczyłam w ponad dziesięciu różnych wydarzeniach wirtualnych, poznając nowych ludzi w VR. Spotkałam się z badaczami, z którymi miałam okazję pracować na rezydencji w The FuseBox Hub – Brighton Immersive Lab ponad rok temu, ale również z osobami z którymi wcześniej komunikowałam się przy pomocy Slack’a podczas First Virtual Medicine Hackathon Online z San Francisco i jego uczestników z całego świata. Ciekawą organizacją non-profit kobiet w przedsiębiorczości są Woman in Immersive Tech, dziewczyny z całej Europy spotykają się na cotygodniowych meet’upach po to by rozmawiać jak technologia VR wpłynie na zmiany edukacji w dziedzinach STEAM. Nie byłoby szansy bym poznała tych wszystkich ludzi, gdyby nie wirtualna rzeczywistość. Więc dla ludzi spoza branży, poniżej znajduje się lista kilku platform, które pozwalają wyjść poza ekran 2D. Wybrałam te, które dobrze przetestowałam i są dla mnie najbardziej przekonujące. Ale jest ich o wiele więcej i mam nadzieję rozmawiać i spotykać się tam z Wami w przyszłości. Zapraszam do odwiedzenia mojej grupy ‘Edukacja zdalna w wirtualnej rzeczywistości’ na Facebook’u i polubienia fanpage, na którym aktualizauję informacje dotyczące szkoleń w kierunku edukacji, komunikacji relacji społecznych w VR. Jeśli jest coś co wyjątkowo zainteresowało Cię w tym temacie daj mi znać w komentarzach. Jestem otwarty na nowe pomysły i testy. Znajdziesz mnie również na innych mediach społecznościowych @robokoba.

PLATFORMY DLA VR

AltspaceVR to platforma społecznościowa dla wirtualnej rzeczywistości i jednocześnie jeden z pionierów w dziedzinie immersyjnej komunikacji. To aktualnie najbardziej ugruntowana platforma społecznościowa VR. Jej twórcy działają od 2013 roku. Platforma została przejęta przez firmę Microsoft w 2017 roku i jest dotychczas najlepiej przetestowaną platformą do wszelkiego rodzaju wydarzeń społecznościowych w VR. Platforma może pomieścić do 1000 osób w różnych pokojach. Usługa łączy ludzi w wirtualnej rzeczywistości z ponad 160 krajów. Możesz uczestniczyć w spotkaniach, pokazach komediowych, zajęciach jogi, imprezach tanecznych i dużych konferencjach. AltspaceVR jest szeroko obsługiwany przez wszystkie znane okulary VR, w tym: Oculus Rift, Oculus Go, Oculus Quest (przez SideQuest), HTC Vive i sprzęt Windows MR. Jeśli nie masz dostępu do jednego z tych zestawów VR, dostępna jest również wersja 2D na komputery stacjonarne.

ENGAGE to profesjonalna platforma edukacyjna i szkoleniowa dla firm w wirtualnej rzeczywistości. Jako uczestnik możesz posiadać awatara, który niemal w pełni odwzorowuje realny wygląd. Platforma daje możliwości przeprowadzenia wspaniałej lekcji anatomii w klasie lub astronomii na Marsie. Coś specjalnego dla zawodów artystycznych, aktorzy i mówcy mogą przećwiczyć występny na realnej scenie przed publicznością! Umożliwia pedagogom prowadzenie spotkań, prezentacji, zajęć i wydarzeń z ludźmi z całego świata. Korzystając z platformy, szkolenia i doświadczenia w wirtualnej rzeczywistości stają się realnie zdalne.

Bigscreen to wirtualny świat, w którym ludzie spotykają się ze znajomymi, współpracują, grają w gry i oglądają filmy. Założony w 2014 r. Bigscreen tworzy wciągającą platformę teleobecności w wirtualnej rzeczywistości, której celem jest zrewolucjonizowanie sposobu pracy, zabawy, spotkań i współpracy. Jest wykorzystywany do zwiększania produktywności jako narzędzie do współpracy zdalnych zespołów w wirtualnych biurach. Od premiery wersji beta w marcu 2016 r. Bigscreen stał się jedną z najpopularniejszych i najwyżej ocenianych aplikacji VR w sklepie Oculus Store i ma niesamowitą 93% pozytywną ocenę na Steamie.

Autorka: Robo Koba / Edukacja zdalna w wirtualnej rzeczywistości


You May Also Like