Hackathon ‘Hacking for Humanity’ 2019

Czy to możliwe, aby w 24 godziny znaleźć rozwiązania dla 6 problemów mieszkańców Warszawy?

Film: Paweł Obolewicz, Worldmaster

Tak!!! Dzięki pierwszemu w Polsce hackaton’owi Hacking For Humanity zorganizowanemu w biurowcu Spark firmy Skanska. W rosnącym w siłę kompleksie nowoczesnego smartcity, nowe technologie stanęły na przeciw problemom z jakimi boryka się Warszawa! Kodowanie trwało całą noc, która obfitowała w niezliczoną ilość kreatywnych pomysłów! … chcemy Wam je pokazać. Trochę ochłonęliśmy i opowiemy Wam o tym, jak to jest hackować naszą stolicę. Wydarzenie zorganizowane przez Girls in Tech – Poland to były dwa wspaniałe dni, pełne pozytywnej energii, fantastycznej zabawy, inspirujących wyzwań i cudownych ludzi!

Hackathon Girls in Tech – to prawie jak spotkanie najbliższych przyjaciół – współpraca w multidyscyplinarnych zespołach z udziałem zaprzyjaźnionych ekspertów ze świata IT i Miasta Stołecznego Warszawa, pozwoliła wyłonić zwycięzców. Tutaj chciałybyśmy bardzo podziękować jury w składzie Maximilian Bielecki 360 Code Lab,Kamila Pendyk Ministerstwo Cyfryzacji, Malwina Pawlowska Skanska, Olena Stukanova Microsoft, Arkadiusz Kołodziej  Biuro Cyfryzacji Miasta. Nie mieli oni  łatwego wyboru i po burzliwych obradach…

Pierwsze miejsce zajął projekt grupy o chwytliwej nazwie SMERFY. Projekt ‘Sam dojadę’, reprezentowali:  Maja Długosz Sabina Łobocka Robert Szułczyński Artur Leśniewski Tomasz Jurkowski. Sam dojadę to aplikacja mobilna umożliwiająca samodzielne poruszanie się po mieście osobom z różnego rodzaju niepełnosprawnością. Dzięki agregacji dostępnych danych i społeczności użytkowników, uczestnicy udowodnili, że są w stanie pokazać aktualne przeszkody niepełnosprawnych osób na trasie i w okolicy. Z otwartych danych szacuje się, że aktualna liczba osób niepełnosprawnych ruchowo w Polsce to aktualnie 3,7 mln. Ważne jest, więc by ułatwić tym osobom przemieszczanie się. Umiejętnie wyznaczać dla nich trasę z uwzględnieniem przeszkód, wskazywaniem utrudnień, a także możliwością ich zgłaszania. Projektanci aplikacji myślą o wykorzystaniu w swojej pracy najnowszych technologii mobilnych, takich jak jak Azure, NET.Core, Android i Google Map. Ułatwiłyby one na pewno komunikację i nawigację osobom niepełnosprawnym. Przy współpracy Urzędu Miasta, PEFRON i jakdojade.pl przyczyniły się do zbudowania najbardziej optymalnego rozwiązania, które pomoże osobom niepełnosprawnym poruszać się po własnym mieście.

Drugie miejsce zajęła grupa The Racket poruszająca problem wyboru kariery zawodowej, już w liceum! Grupa w składzie Katarzyna Marciniszyn, Adriana Olszak, Martyna Jagodzińska, Maciej Jałocha postanowiła dać młodzieży ‘Rakietę w Przyszłość’. Podejmując wyzwanie WarsawLO podkreślili, że wielu młodych ludzi wybierając profile szkoły lub szkoły zawodowe, już na tym etapie podejmuje znaczące wybory dotyczące kierunku ich kariery zawodowej. Z rankingu wynika że tylko 20% dorosłych ludzi jest w pełni usatysfakcjonowanych z wykonywanej pracy i świadomie podejmuje decyzje na temat swojej pracy. Statystyki pokazują, że tylko 1/3 społeczności mówi o tym, że ich zawód jest zbieżny z ich wykształceniem… Dlatego The Racket chcą współpracować z młodzieżą, rodzicami, pedagogami, ale także social mediami, w których uczniowie aktualnie obecni są najczęściej. Bardzo ciekawym portalem internetowym podobnym do Linkedin, zrzeszającym grono zaangażowanych edukatorów, którym na pewno wykorzystają jest Research Gate. Gdzie przy pomocy np. formularzy Google nasi młodzi hakerzy mogą przeprowadzić testy psychologiczne predyspozycji zawodowych na aktywnych zawodowo ludziach i wprowadzić je w system open source dostępny dla każdego.

Trzecie miejsce należy do Hakerów Apokalipsy. Łukasz Halicki, Kuba Rdzeń, Marzena Małachowska, Klara Szelągowska, Katarzyna Robo Koba. Poszukiwali oni najlepszego rozwiązania dla miasta na wykorzystanie wolnych miejsc parkingowych i zmniejszenia emisji niepożądanych zanieczyszczeń w powietrzu poprzez redukcje poruszania się po mieście pojazdami spalinowymi. ‘Przesiądźmy się na rowery, komunikację miejską, hulajnogę i zbierajmy punkty!’. To ich pomysł. Wymienianie punktów za ekologię na miejsca parkingowe pozajmowane w kryzysowych sytuacjach lub godzinach szczytu. Hakerzy Apokalipsy stworzyli dwa prototypy. Jeden to aplikacja mobilna napisana we framework’u Flutter pokazująca trasę do pokonania, czas i środek transportu, którym się poruszasz. Również możliwość zbierania punktów za pomocą QRcode poprzez skanowanie. W pozyskiwaniu i przetwarzaniu danych pomoże im Azure Computer Vision usługa AI, która analizuje zawartość obrazów. Po drugie aplikacja web’owa  piesel720 napisana przy użyciu React, przedstawiająca ranking firm i poszczególnych pracowników, którzy ze sobą współzawodniczą w tym przedsięwzięciu.

Misją Girls in Tech jest uczynić miasto trochę bardziej dostępnym dla technologii i cyfryzacji! 8 zespołów i 8 opracowanych prototypów aplikacji, które pomogą mieszkańcom Warszawy wygodniej korzystać z komunikacji miejskiej, wybrać właściwą ścieżkę zawodową, bardziej angażować się w życie społeczne miasta oraz wzmocnić rozwój edukacyjny uczniów w szkołach średnich to efekt pracy kilkumiesięcznego zaangażowania dziewczyn z organizacji. Dzięki Ewelina Wińska, Beata Konieczna, Anna Tryfon-Bojarska, Marzena Małachowska, Klara Szelągowska, Katarzyna Robo Koba, Angelika Frańczak, Anna Zapał, Ewelina Gruszczyńska, Weronika Woińska, Sylwia Żółkiewska, Magda Komorowska, Kamila Kuźniewska to nasz WIELKI mały sukces!

W trakcie projektowania zespoły mogły liczyć na wsparcie wykwalifikowanych w swojej dziedzinie specjalistów, którzy służyli radą, swoją wiedzą ekspercką i odpowiedzą na wszelki pytania. Dziękujemy za zaangażowanie partnerom: Sage, 7N, Centrum Projektów Polska Cyfrowa, Worldmaster, Koduj dla Polski, Fundacja ePaństwo, PyData Warsaw, Microsoft Polska, Microsoft Azure, Code 360, Ministerstwo Cyfryzacji, Miasto Stołeczne Warszawa, mentorom: Lukasz Kałużny, Adam Marczak, Maciej Misztal, Sylwia Żółkiewska, Paula Pul, Kamil Bączyk, Marek Grabarz, Anna Tryfon-Bojarska, Patrycja Walencik, Angelika Frańczak, Beata Konieczna, Maria Belka, Katarzyna Wszola, i speakerom: Wojciech Sanko, Alexander Kraemer, Agata Chmielewska


You May Also Like