Pogadajmy o… gadaniu przy kawie.

Przerwa na przysłowiową „kawę” to dla większości z nas stały punkt w agendzie dnia 😊. To możliwość porozmawiania o tym, co dla nas ważne, realizowanych projektach, lepszego poznania naszych współpracowników, inspiracji do dalszych działań, budowania relacji z innymi.

Dlatego nasza pierwsza podcastowa odsłona dotyczy aplikacji Coffideas, która łączy talenty, sektory, po prostu ludzi przy wspólnej kawie w wirtualnym świecie, ale nie tylko, Obecnie, w czasie wielu ograniczeń wywołanych pandemią COVID-19, Coffideas nabiera nowego znaczenia – zaczyna łączyć nasze ulubione kawiarnie z ich stałymi bywalcami, a pierwsze kroki w tym zakresie stawia w Łodzi!

Odcinek ten został realizowany przy współpracy z Podcastem Pogadajmy o… i Jakubem Dowgird.

COFFIDEAS to aplikacja, która:

  • wspierająca szansę wynikającą z przypadku i spotkania ludzi z różnymi talentami czy umiejętnościami.

  • odmierza czas w trakcie wspólnej kawy i rekomenduje moment na podsumowanie.

  • wspiera tworzenie atmosfery, która ma budować przestrzeń na spotkania konferencyjne i kawiarniane.

Przy kawie może (nie) uratujemy świata, ale chcemy spędzić czas z kimś, kogo normalnie nie spotykamy na co dzień i stworzyć wartość dla każdego zaangażowanego.

Coffideas to aplikacja łącząca talenty, sektory, po prostu ludzi przy wspólnej kawie. Wierzymy, że spojrzenie na sytuację z wielu perspektyw, możliwość posłuchania opinii innych osób a potem wdrożenie nawet najmniejszej podpowiedzi może spowodować różnicę. Zapraszamy artystów, sportowców, biznes, branżę edukacyjną niezależnie od wieku,  każdego kto jest otwarty na dobrą kawę i dyskusję.

Jak czas spędzony przy filiżance kawy z obcymi ludźmi może wpłynąć na nas lub odmienić świat?

Chcemy połączyć biznes, kulturę, sport, edukację i stworzyć szasne na pomysły przy kawie. Chcemy zobaczyć jak przenosić wiedzę i umiejętności między różnymi aspektami naszego życia, inspirować każdą zaangażowaną stronę i… działać. Czas płynie, nie jesteśmy w stanie go kupić, chcemy zwiększyć szansę na jakościowo spędzone 15 minut przy kawie. Nawet mikro pomysły mogą spowodować zmiany, rozwiązania które komuś pomogą. Chcemy aby ograniczenie w czasie było nie tylko motywacją do budowania zespołu w wersji „turbo” ale i próbą łatwego tworzenia sieci ludzi którzy poszukują nowych rozwiazań przy najbardziej „kreatywnym” napoju. Dawne coffeshop’y zostały kiedyś nazwane „penny universities” gdzie wyjątową porcję wiedzy można było nabyć właśnie za przysłowiowego pensa…

Liczymy że spotykając się przy kawie, dbając że powyższe wartości będą obecne, każdy z uczestników będzie dodatkowo mógł rozwijać umiejętności między ludzkie. Kreatywność, współpraca, komunikacja, ciekawość, empatia, krytyczne myślenie to te cechy jakie dziś są tak potrzebne

A tak zupełnie dodatkowo: jakiś czas temu prof. McWilliams opisał zjawisko „flat white ecocomy”. Nazwa pochodzi nazwaną od kawy popularnej wśród młodych pracowników – mediów, brażny digital i firm kreatywnych. Według Centre for Economics and Business Research (CEBR) to właśnie zjawisko flat white economy mocno wpływa tempo wzrostu Londynu.

Kto wie, może dzięki Coffideas rozpoczniemy współpracę z kawiarniami w imię właśnie tych rozmów, wspólnego tworzenia wartości a budowania relacji wokół tego wyjątkowego napoju?

Skąd wziął się pomysł na Coffideas?

Moja historia wychodzi z tego, że jestem nie inżynierem w świecie budowlańców i inżynierów, komunikacja i praca na tzw. parafrazie to moja codzienność, stąd pomysł na  http://dicedilemma.com/en/

Innym podejściem, które mi ratowało życie to praca z ludźmi (nawet w wersji business2business), w oparciu o people2people i moją stronę to zbiór pomysłów na to jak budować relacje, wartości (w tym firmowe DNA), hobbistyczne,  (after – hours), czy takie, w które wierzę w kreatywnym podejściu do pracy zespołowej, w oparciu o pasję (passion2value) – wszystko w zakładkach  https://p2p.com.pl/#home

Obecnie pracuję nad apką Coffideas która wykorzystuje kilka inspiracji powyżej i zjawisko kawy jako wydarzenia społecznego (więcej informacji: https://p2p.com.pl/ideas/coffideas/)

Niezwykle ważną dla mnie decyzją w zakresie rozwoju tego pomysły, była ta, o nawiązaniu współpracy z INWEDO (łódzki software house). Cały zespół wniósł wiele do tego projektu, nie tylko perspektywę dewelopera. To były rozmowy, które dla mnie były motywujące, otwierające nowe spojrzenia i utwierdzające w przekonaniu, że warto iść tą drogą, a dodatkowo, rozmawialiśmy min jak uprościć ścieżkę doświadczeń, jak zrobić tzw. interface aby było jak najbardziej oczywisty każdy krok, co zrobić aby rzeczywiście wykorzystać w sumie bardzo prosty pomysł – czyli kawa, ludzie, słuchanie. Nie ukrywam, że praca przy tym projekcie była fascynująca, bo sama w sobie była pewnego rodzaju coffideas, nawet jeśli odbywała się przez telefon, skype czy jako spotkania bezpośrednie.

Czym ta aplikacja różni się od innych społecznościowych aplikacji na rynku?

Myślę że dla mnie najważniejsze są: wartości jakie chcemy aby były obecne i ograniczenie czasie.

Wyróżnia ją to, że jej celem jest rozwiązanie konkretnego problemu (problemów), przy jednoczesnym zwiększeniu efektywności rozmowy. Aplikacja “prowadzi” użytkowników przez całą sesję networkingu, przypominając o upływającym czasie i zadając pomocnicze pytania uczestnikom, które pozwolą im jak najlepiej wykorzystać 15 minut. Liczę że dzięki Coffideas możemy wynieść z rozmowy o wiele więcej, niż w przypadku innych aplikacji, nawet jeśli będzie to micro korekta, czy podpowiedzi jakie możemy wdrożyć.

Podczas każdej sesji #coffideas chcemy, aby były obecne wartości:

  • dzielenie się jest dbaniem o innych

  • świętuj sukces kogoś innego

  • słuchaj, udostępniaj, redaguj, wdrażaj

  • pomagając – uczysz się

  • słuchając: używaj „TAK I” zamiast: „TAK ALE”

  • można nie wiedzieć, nie jest dobrze nie pytać

Gdzie testowałeś to rozwiązanie i jak zareagowali na to użytkownicy?

W zespole produkcyjno-deweloperskim, wśród studentów 1 roku IFE, na festiwalu SOUNDEDIT w Łodzi w gronie bardzo zróżnicowanym (sport, artyści, edukacja, biznes).

Generalnie uczestnicy naszych sesji byli zdziwieni siłą tych 15 minut. Zarówno pierwsza ( ta odkrywcza) jak i druga ( wszyscy wiedzieli na czym to polega ) sesja były komentowane bardzo pozytywnie. Oczekiwania na kolejne rozmowy w zasadzie ciągle się powtarzały pomimo że pomysłów i poczucia uczestnictwa w czymś innym/wyjątkowych było co nie miara. Dodatkowo dostaliśmy sporo podpowiedzi co dalej.

Część tych uwag już wdrożyliśmy na kolejnych wersjach aplikacji. Jednocześnie odkryliśmy cechę, na którą podświadomie liczyliśmy, ale okazała się rzeczywiście obecna – team on fly i atrakcyjność wartości w praktyce (np. komentarze: sporo się nauczyłem, również pomagając innym).

Jak Coffideas może wykorzystać potencjał różnorodności i doświadczeń?

Głęboko wierzę w wiedzę transferową między różnymi sektorami działalności, pasję która buduję nawyki, które możemy wykorzystać w każdej innej dziedzinie nawet nieświadomie. Praca zespołowa zbudowana o różne perspektywy – jeśli jest wsparta szacunkiem, respektem, słuchaniem i DZIAŁANIEM – może zmienić naprawdę wiele. Są to umiejętności przyszłości, czyli te, które zapewnią nam „atrakcyjność” na rynku pracy niezależnie (przynajmniej częściowo) od automatyzacji.

np. kreatywność, praca zespołowa, umiejętność ciągłej nauki (poprawy) – to wszystko wzmacnia się w trakcie 15 min Coffideas w oparciu o zestaw naszych wartości.

W czym mi pomoże Coffideas?

To narzędzie, które pomaga tworzyć i korzystać z pomysłów, które wspiera tworzenie zespołu w formule „turbo” – czyli „ teaming on fly”, Coffideas łamie silosy i bariery w networkingu.

Co chcesz osiągnąć tą aplikacją?

  • Turbo-szybkie budowanie zespołów.

  • Zawsze 1 nowy pomysł jest lepszy, niż powtarzanie dotychczasowych „sprawdzonych”.

  • Budowanie sieci kontaktów osób, które spotkało się “przypadkiem”.

  • Zachęta do działania i wdrożenia pomysłów.

Jakie masz dalsze plany rozwoju?

Na pewno testowania w różnych miejscach, takich jak: spotkania, konferencje, kawiarnie, festiwale. Tworzymy tutoriale, materiały informacyjne i organizacyjne dla osób, które będą chciały wykorzystać aplikację w ramach swojej imprezy, firmy, czy miejsca. Chcemy by

również obecni na uczelniach również tych trzeciego wieku. Ale po woli 😊

Obecna trudna sytuacja związana z COVID-19 i wprowadzone ograniczenia biznesowo-społeczne oraz prowadzone rozmowy z lokalnymi przedsiębiorcami pokazały nam, że Coffideas ma ogromny potencjał do tego by łączyć ze sobą lokalnych właścicieli kawiarni z ich klientami – by wesprzeć lokalny biznes.

Choć myślę, że nawet dziś dodatkowym pomysłem mogłaby być wersja wirtualna z ulubioną kawą czy kawą z ulubionej sieci kawiarni. Uczymy się pracować zdalnie, poznajemy nowe metody współpracy. Myślę że e-coffideas może to właśnie to…?

Jak można pobrać tą aplikację?

Po otwarciu aplikacji (www.coffideas.com) na telefonach z systemem Android na górze strony pojawi się banner z przyciskiem do zainstalowania aplikacji. Po naciśnięciu na przycisk “Install” aplikacja zostanie zainstalowana na telefonie.

Na telefonach z systemem iOS po uruchomieniu Coffideas aplikację zapisujemy na urządzeniu poprzez dodanie jej do ekranu początkowego – wtedy aplikacja pojawi się na głównym ekranie naszego iPhone’a. Aby to zrobić, korzystamy z przycisku znajdującego się na dolnym pasku przeglądarki.

Spotkanie z Coffideas – gdzie się spotkamy? (to może być zaproszenie na testowe spotkanie z Coffideas).

O nowych wydarzeniach będziemy informować na profilu FB- coffideas, także serdecznie zapraszam!

 

Dlaczego wierzysz że warto spróbować Coffideas?

To już działa… (FWE, penny universities). Wszyscy potrzebujemy nowych pomysłów i ….wszyscy mamy nowe pomysły. Możemy stworzyć nowe relacje zbudowane na pomysłach do wdrożenia i tych już wdrożonych ( jeśli np. spotkamy się po raz kolejny).

Kto może skorzystać z aplikacji?

Każdy 😊 wszyscy mamy umiejętności, którymi możemy się podzielić, wszyscy możemy wnieść nową perspektywę do rozmowy.

Miłośnicy kawy ale nie tylko.

Każdy kto jest otwarty na słuchanie, zadawanie pytań, pomoc.

Jakie są podstawowe cechy aplikacji?

Jest prosta i łatwa w obsłudze.

Ograniczona w czasie na kawę (… tak jak w życiu …).

Gdziekolwiek gdzie możemy napić się kawy i spotkać inne osoby.

Coffideas działa przy odwołaniu do WARTOŚCI, jako bazy dla spotkań.

Nasi rozmówcy:

Waldemar Olbryk

Pasjonat nowych technologii i łączenia ich ze sztuką. Absolwent Wydziału Zarządzania Handlem Zagranicznym na Uniwersytecie Łódzkim oraz Szkoły Biznesu Roberta H. Smitha University of Maryland. Od ponad 20 lat aktywny w branży nieruchomości dla takich firm jak BP, Apsys, Philips czy Skanska. Należy do Project Management Institute i Royal Society for the Arts, Manufactures and Commerce. Jest inicjatorem i współtwórcą debat między artystami, biznesem i światem akademickim podczas festiwalu Producentów Muzycznych SOUNDEDIT w Łodzi. W 2018 roku został członkiem Royal Society, za wspieranie sztuki, produkcji i handlu. Prywatnie fan muzyki i zwolennik podejścia lifelong learning.

Kontakt:

WWW: www.dicedilemma.com www.p2p.com.pl

mail: [email protected]

Linkedin: https://www.linkedin.com/in/waldemar-olbryk/

Jakub Dowgird

Z wykształcenia dziennikarz, z zawodu – ekspert do spraw komunikacji. Sercem – radiowiec. Zmęczony twardym reżimem współczesnych programów radiowych, gdzie nie ma miejsca na autorskie audycje tworzy podcasty Pogadajmy o, aby zbudować we współczesnych mediach przestrzeń do spokojnej i pogłębionej rozmowy.

Kontakt:

WWW: www.pogadajmyo.pl

Posłuchaj: https://anchor.fm/pogadajmyo

FB: https://www.facebook.com/pogadajmyopodcast

Twitter: @pogadajmyo

Instagram: pogadajmyopodcast


You May Also Like