Wyzwania na Hacking for Humanity

Nie ma wyzwa艅, nie ma hackathonu! Chyba co do tego wszyscy si臋 z nami zgodz膮 馃檪 Wiemy, 偶e na informacj臋 o wyzwaniach, jakie przed Wami postawimy na hackathonie czekacie z niecierpliwo艣ci膮. Spieszymy wi臋c z og艂oszeniem. Wsp贸lnie z @Koduj dla Polski przygotowa艂y艣my dla Was cztery wyzwania, z kt贸rych podczas wydarzenia wybierzecie jedno i b臋dziecie nad nim pracowa膰. Te wyzwania to realne spo艂eczne problemy, kt贸re zosta艂y zauwa偶one i zg艂oszone do spo艂eczno艣ci @Koduj dla Polski. My chcemy im stawi膰 czo艂o, przygotowuj膮c narz臋dzie, kt贸re b臋dzie odpowiedzi膮 na potrzeby ludzi. W ko艅cu – we wsp贸艂pracy si艂a!

Poni偶ej lista wyzwa艅 przygotowana we wsp贸艂pracy z @Koduj dla Polski:

1. WarsawLO jest to projekt skupiaj膮cy si臋 na u艂atwieniu procesu rekrutacji do szk贸艂 ponadpodstawowych. Jednym z cel贸w projektu jest rozw贸j serwisu WarsawLO.pl. Jest to wyszukiwarka szk贸艂 艣rednich z mo偶liwo艣ci膮 filtrowania plac贸wek wed艂ug r贸偶nych kryteri贸w np. profili klas, czy odleg艂o艣ci od miejsca zamieszkanie. W tym roku zosta艂 stworzony dzia艂aj膮cy prototyp. Utworzenie pe艂nego rozwi膮zania planowane jest na przysz艂oroczn膮 kampani臋 rekrutacyjn膮 na wiosn臋 2020.

W nowej wersji serwisu planowane jest wdro偶enie nast臋puj膮cych funkcje:

  • Konta u偶ytkownik贸w m.in. z mo偶liwo艣ci膮 obserwowania poszczeg贸lnych szk贸艂 i profili
  • Prezentacja archiwalnych danych (progi punktowe itp.).
  • Terminarz z powiadomieniami push dotycz膮cymi termin贸w sk艂adania wniosk贸w, rejestracji w systemie, dni otwartych itp.
  • Rozbudowany modu艂 odpowiadaj膮cy za prezentacj臋 po艂膮cze艅 komunikacj膮 miejsk膮 do i z danej szko艂y.
  • Funkcje spo艂eczno艣ciowe.

To tylko cz臋艣膰 pomys艂贸w na rozw贸j projektu. Tw贸rcy dotychczasowej wersji aplikacji zg艂aszaj膮 si臋 do Was o pomoc, gdy偶 Wasza kreatywno艣膰 nie zna granic 馃槈 odsy艂amy r贸wnie偶 do obecnej beta-wersji aplikacji, kt贸r膮 mo偶ecie si臋 inspirowa膰 https://warsawlo.pl/ oraz fanpage niniejszego projektu https://www.facebook.com/warsawlo/

2. Lepszy start w doros艂e 偶ycie – projekt zosta艂 zg艂oszony do @Koduj dla Polski przez Fundacj臋 Atalaya. Na czym polega problem? M艂odzie偶 przebywaj膮ca w pieczy zast臋pczej (zar贸wno instytucjonalnej, jak i rodzinnej) w trakcie usamodzielniania ma wiele potrzeb i potrzebuje wsparcia (finansowego, rzeczowego, personalnego), kt贸re jest trudno dost臋pne. Osoby, kt贸re na co dzie艅 wsp贸艂pracuj膮 z fundacjami, maj膮 do kogo zwr贸ci膰 si臋 o pomoc i wskaz贸wki. Niestety du偶a cz臋艣膰 m艂odzie偶y nie jest obj臋ta 偶adnym wsparciem i jest pozostawiona sama sobie. Aplikacja by艂aby du偶ym u艂atwieniem w codziennych problemach i wyszukiwaniu rozwi膮za艅. M艂odzie偶 cz臋sto nie zdaje sobie sprawy, i偶 s膮 przepisy i mo偶liwo艣ci, kt贸re mog膮 u艂atwi膰 ich codzienne 偶ycie (np. Czy nale偶y im si臋 jakie艣 dofinansowanie? Czy mog膮 gdzie艣 otrzyma膰 bezp艂atne porady? Gdzie mog膮 otrzyma膰 wsparcie w zakresie wyposa偶enia mieszkania? Jak otrzyma膰 dofinansowanie do rachunku za pr膮d?).聽

Aplikacja by艂aby “wyszukiwark膮 rozwi膮za艅”. Odpowiada艂aby na potrzeby u偶ytkownik贸w. Dopasowywa艂aby rodzaj wsparcia i potencjalne rozwi膮zania, na podstawie podanych informacji o u偶ytkowniku. Przyk艂adowo: U偶ytkownik wchodzi na stron臋, zaznacza opcj臋, i偶 przebywa ju偶 w mieszkaniu wspomaganym i potrzebuje pralki. Aplikacja dopyta go w贸wczas o np. liczb臋 lat sp臋dzonych w plac贸wce, wyliczy na tej podstawie przys艂uguj膮ce wsparcie i wyszuka miejsca, do kt贸rych zainteresowana osoba mo偶e si臋 uda膰, podaje numery telefon贸w, udost臋pnia gotowe formularze do wype艂nienia, wraz ze wskaz贸wkami na temat dalszego post臋powania z nimi.

Pomys艂 na projekt zosta艂 zg艂oszony przez warszawsk膮 Fundacj臋 Atalaya, wspieraj膮c膮 m艂odzie偶, doros艂ych i dzieci pozostaj膮cych w systemie pieczy zast臋pczej i po jej opuszczeniu w realizowaniu ich w艂asnych 艣cie偶ek rozwoju.

3. jakniedojade.pl – na co dzie艅 praktycznie ka偶dy z nas gdzie艣 si臋 przemieszcza. Do pracy, na uczelni臋, po zakupy. Ka偶dego dnia w臋drujemy z punktu A do punktu B, cz臋sto korzystaj膮c przy tym z us艂ug transportu miejskiego. Ale czy trasy komunikacji zbiorowej na terenie Warszawy zosta艂y u艂o偶one w spos贸b optymalny? Przeanalizujmy to! Stw贸rzmy narz臋dzie, kt贸re na podstawie rejestru wyszukiwa艅 po艂膮cze艅 z dwiema lub wi臋cej przesiadkami z portalu jakdojade.pl, wybierze te, kt贸re powtarzaj膮 si臋 najcz臋艣ciej. Znale藕li艣my? P贸jd藕my o krok dalej i zaproponujmy inn膮 tras臋. A mo偶e dodatkow膮 lini臋? Zebrane dane b臋d膮 stanowi艂y podstaw臋 do lobbingu na rzecz reformy komunikacji zbiorowej

4. Przejrzysto艣膰 WZ-tek – projekt ma polega膰 na uzyskiwaniu za pomoc膮 dost臋pu do informacji publicznej danych dotycz膮cych post臋powa艅 w sprawie wydania warunk贸w zabudowy (WZ), a tak偶e wydanych ju偶 decyzji o warunkach zabudowy i publikowanie ich z zachowaniem anonimizacji danych, dotycz膮cych wnioskodawc贸w na og贸lnodost臋pnej stronie. Pokazane powinno by膰 przede wszystkim miejsce, dla kt贸rego ma by膰 lub ju偶 jest wydana WZ-tka, a tak偶e w miar臋 mo偶liwo艣ci informacje o kszta艂cie zabudowy opisanym we wniosku lub decyzji.

Poniewa偶 wnioski o WZ oraz decyzje o WZ pojawiaj膮 si臋 na bie偶膮co, wi臋c narz臋dzie musi zak艂ada膰 aktualizacj臋 co pewien okres czasu.

Celem projektu jest u艂atwienie dost臋pu do informacji zawartych we wnioskach o wydanie WZ oraz w samych decyzjach o WZ dla mieszka艅c贸w miasta oraz organizacji pozarz膮dowych. Jawno艣膰 informacji zawartych w decyzjach o warunkach zabudowy jest bardzo wa偶na, poniewa偶 to na ich podstawie mo偶na budowa膰 nowe budynki w mie艣cie.

Ujawnienie nie tylko samej decyzji, ale tak偶e informacji, 偶e toczy si臋 post臋powanie, kt贸rego ma ona by膰 efektem jest istotne, poniewa偶 wtedy organizacje pozarz膮dowe i wybrani mieszka艅cy (jest to uregulowane odr臋bnymi przepisami) mog膮 wnioskowa膰 o zostanie stron膮 w takim post臋powaniu, a dzi臋ki temu mog膮 mie膰 wp艂yw na zapisy tej decyzji, na podstawie kt贸rych powstanie potem nowa zabudowa.

Rozwi膮zanie ma by膰 skierowane do mieszka艅c贸w miasta w r贸偶nym wieku i o r贸偶nym statusie spo艂eczno-ekonomicznym. Priorytetem jest grupa, kt贸ra nie ma umiej臋tno艣ci eksperckich pozwalaj膮cych swobodnie porusza膰 si臋 w procesach planowania przestrzeni miejskiej, zw艂aszcza tych, kt贸re nie podlegaj膮 konsultacjom spo艂ecznym (WZ-tki nie s膮 konsultowane, informacje o nich dostaj膮 tylko bezpo艣redni s膮siedzi dzia艂ki, na kt贸r膮 zosta艂 z艂o偶ony wniosek).

Drug膮 grup膮 docelow膮 s膮 organizacje pozarz膮dowe, przede wszystkim o bardziej lokalnym charakterze, kt贸re mog膮 nie mie膰 zasob贸w ludzkich b膮d藕 kompetencyjnych, kt贸re pozwala艂yby na bie偶膮ce monitorowanie post臋powa艅 o WZ oraz wydanych decyzji o WZ.

Aplikacja mog艂aby przypomina膰 w dzia艂aniu serwis mapowy m. st. Warszawy uzupe艂niony o funkcjonalno艣ci, kt贸rych w nim brakuje. Mo偶na jeszcze do艂膮czy膰 funkcj臋 polegaj膮c膮 na mo偶liwo艣ci zaznaczenia pewnego obszaru, b膮d藕 wpisania adresu. Na podstawie tych danych aplikacja tworzy艂aby list臋 wniosk贸w o WZ lub decyzji o WZ dotycz膮cych danego obszaru b膮d藕 adresu (list臋 r贸偶nych decyzji, bo na jedn膮 dzia艂k臋 mo偶na ich wyda膰 kilka)

Przypominamy! Efektem Waszych prac mog膮 by膰 m.in. aplikacje mobilne i serwisy internetowe lub ich prototypy b膮d藕 te偶 koncepcje prezentuj膮ce analiz臋 wybranego problemu wraz ze wskazaniem dalszych sugerowanych dzia艂a艅 i rozwi膮za艅.

Udzia艂 w hackathonie to z jednej strony mo偶liwo艣膰 zrealizowania swoich pomys艂贸w na popraw臋 jako艣ci 偶ycia w mie艣cie, mo偶liwo艣膰 sprawdzenia i rozwoju swoich umiej臋tno艣ci i poznania ciekawych ludzi, a z drugiej to 艣wietna szansa na pomoc w problemach, z kt贸rymi mierz膮 mieszka艅cy nie tylko Warszawy, ale i ca艂ego kraju. Pomagajmy sobie tworz膮c rozwi膮zania dla naszego spo艂ecze艅stwa.

Poni偶ej lista link贸w, pod kt贸rymi znajdziecie opisy wszystkich wyzwa艅, zamieszczone na stronie @Koduj dla Polski:

oraz link do naszego hackathonu:

autorzy: Ewelina Gruszczy艅ska, Wojciech Sa艅ko (Koduj dla Polski)


You May Also Like