Praca zdalna: na co warto się przygotować? [e-book do pobrania]

[et_pb_section fb_built=”1″ admin_label=”section” _builder_version=”4.3.4″][et_pb_row admin_label=”row” _builder_version=”4.3.4″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat”][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”3.0.47″ custom_padding=”|||” custom_padding__hover=”|||”][et_pb_text _builder_version=”4.3.4″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” vertical_offset_tablet=”0″ horizontal_offset_tablet=”0″ hover_enabled=”0″ z_index_tablet=”0″ text_text_shadow_horizontal_length_tablet=”0px” text_text_shadow_vertical_length_tablet=”0px” text_text_shadow_blur_strength_tablet=”1px” link_text_shadow_horizontal_length_tablet=”0px” link_text_shadow_vertical_length_tablet=”0px” link_text_shadow_blur_strength_tablet=”1px” ul_text_shadow_horizontal_length_tablet=”0px” ul_text_shadow_vertical_length_tablet=”0px” ul_text_shadow_blur_strength_tablet=”1px” ol_text_shadow_horizontal_length_tablet=”0px” ol_text_shadow_vertical_length_tablet=”0px” ol_text_shadow_blur_strength_tablet=”1px” quote_text_shadow_horizontal_length_tablet=”0px” quote_text_shadow_vertical_length_tablet=”0px” quote_text_shadow_blur_strength_tablet=”1px” header_text_shadow_horizontal_length_tablet=”0px” header_text_shadow_vertical_length_tablet=”0px” header_text_shadow_blur_strength_tablet=”1px” header_2_text_shadow_horizontal_length_tablet=”0px” header_2_text_shadow_vertical_length_tablet=”0px” header_2_text_shadow_blur_strength_tablet=”1px” header_3_text_shadow_horizontal_length_tablet=”0px” header_3_text_shadow_vertical_length_tablet=”0px” header_3_text_shadow_blur_strength_tablet=”1px” header_4_text_shadow_horizontal_length_tablet=”0px” header_4_text_shadow_vertical_length_tablet=”0px” header_4_text_shadow_blur_strength_tablet=”1px” header_5_text_shadow_horizontal_length_tablet=”0px” header_5_text_shadow_vertical_length_tablet=”0px” header_5_text_shadow_blur_strength_tablet=”1px” header_6_text_shadow_horizontal_length_tablet=”0px” header_6_text_shadow_vertical_length_tablet=”0px” header_6_text_shadow_blur_strength_tablet=”1px” box_shadow_horizontal_tablet=”0px” box_shadow_vertical_tablet=”0px” box_shadow_blur_tablet=”40px” box_shadow_spread_tablet=”0px”]

Ten wpis jest wstępem do ebooka, który stworzyłyśmy na temat pracy zdalnej. Dowiesz się z niego jak się na to przygotować, gdzie szukać ofert, jak przygotować swoje CV oraz wykorzystać możliwości jakie daje zdalna praca.

[button link=”https://poland.girlsintech.org/wp-content/uploads/sites/41/2020/05/EBook-Girls-in-remote.pdf” color=”orange”] Pobierz E-booka[/button]

Praca zdalna bywa wielkim atutem, ale także ogromnym wyzwaniem. Niezależnie czy myślisz o pracy developera, ux designera czy marketing managera – oto kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę zanim zdecydujesz się na współpracę na odległość.

Plusy: niezależność, bez dojazdów, zarządzanie własnym czasem

Zalet pracy zdalnej pewnie nie trzeba nikomu przedstawiać. Możesz pracować z dowolnego miejsca na świecie; w godzinach, które najlepiej ci odpowiadają. Nie tracisz czasu na dojazdy, jesteś rozliczany z efektów (a nie siedzenia). Masz możliwość organizowania swojej pracy, zarządzania swoim czasem, wyskoczenia w czasie dnia jeśli jest akurat coś, co musisz załatwić. To wielkie ułatwienie i zdecydowanie kusząca wizja.
Niezależnie czy jeśli jesteś cyfrowym nomadą i szukasz pracy, w której będziesz realizować swoje cele związane z podróżami; czy rodzicem, który chce brać czyny udział w życiu dzieci – praca zdalna otwiera szereg nowych możliwości. Ale warto wspomnieć, że – jak wszystko w życiu – ma także swoją ciemną stronę, którą warto wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji.

Minusy: samodyscyplina, nieporozumienia, samotność

Większość osób, które rezygnują z “tradycyjnego” etatu na rzecz pracy zdalnej, szybko zauważa pewną prawidłowość. Pracując z domu czasem bardzo (BARDZO!) trudno się zmotywować. Potrzeba ogromnych pokładów samodyscypliny, aby usiąść i wziąć się do pracy (zawsze znajdzie się coś ważniejszego). Dopóki umysł nie przestawi się na to, że z domu TEŻ SIĘ PRACUJE stawia jakieś przeszkody. Pranie do zrobienia, paczka do odebrania, okna do umycia. Kiedy rozmazują się granice między czasem w domu, a czasem na pracę – trudniej nam się skoncentrować.
Całkowita elastyczność w organizowaniu swojej pracy sprawia, że trudniej nam oddzielić sferę prywatną od zawodowej. Rano – trudniej nam się zebrać. Wieczorem – zrelaksować, “wyłączyć” myślenie o pracy.
Kolejnym aspektem dotyczącym wyzwań w pracy zdalnej jest także komunikacja. Nie mając do dyspozycji przekazu niewerbalnego (mowy ciała, gestów, wglądu w osobowość) trudno nam rozszyfrować siebie nawzajem. To często prowadzi do nieporozumień i niepotrzebnych napięć. Czujemy się także bardzo… samotni. Na szczęście jest kilka prostych zasad, aby zniwelować wszystkie niedogodności i maksymalnie skorzystać z potencjału zdalnej pracy.

Jak wykorzystać plusy i zminimalizować minusy?

Praca zdalna ma jedną, ogromną zaletę. Otwiera przed nami cały wachlarz zawodowych możliwości. Nie musimy już dłużej ograniczać się do firm z najbliższej okolicy, bo możemy współpracować z firmami… napisałabym, że na świecie, ale tu jednak ważne będą strefy czasowe 🙂 Co zatem zrobić, aby maksymalnie skorzystać z plusów pracy zdalnej?

1. Organizacja i samodyscyplina

Trzeba uzbroić się w cierpliwość i po prostu ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć. Po kilku tygodniach umysł automatycznie będzie wchodził w tryb “praca”-“odpoczynek”, ale na początku trzeba będzie się przyzwyczaić do nowej sytuacji pracując tak samo jakby pracowało się na etacie.
Warto w tym celu przygotować (w miarę możliwości) przestrzeń, która będzie przeznaczona tylko do pracy. Może to być po prostu biurko czy osobny pokój. To także podprogowy sygnał, który z czasem ułatwia przestawianie się z pracy na odpoczynek i odwrotnie.

2. Oddzielenie sfery prywatnej i zawodowej

W oddzieleniu czasu na pracę i czasu na relaks bardzo pomaga znalezienie rytuału początku i końca. To może być kawa, prysznic, poranny trening, zamknięcie laptopa czy przejrzenie Facebooka. To sygnał dla mózgu, który oznacza “teraz pracuję”/ “teraz nie myślę już o pracy”. W pracy na etacie takim sygnałem jest wchodzenie do biura czy zamykanie za sobą drzwi firmy, a w domu trzeba go sobie stworzyć samemu 🙂

3. Komunikacja

Wielu zespołom pracującym zdalnie pomaga zorganizowanie namiastki prawdziwego biura. Niektórzy organizują sobie “kwadrans pierdół” przed daily, a inni granie w CS’a w przerwie na kawę. To wszystko są aspekty potrzebne – nie tylko do budowania relacji – ale także gromadzenia informacji o sobie nawzajem. Przez co łatwiej nam się rozumieć, a tym samym komunikować.

4. Samotność

Kiedy czujesz się osamotniona czy osamotniony przez charakter swojej pracy, jest wiele rzeczy, które można z tym zrobić. Znaleźć i zorganizować paczkę znajomych z najbliższej okolicy, którzy także pracują zdalnie i chociaż raz w tygodniu umawiać się w danym miejscu, aby wszystkim było raźniej. Wychodzić 2-3 razy w miesiącu na meet up’y czy ciekawe wydarzenie. Zaangażować się w lokalną inicjatywę dobroczynną czy proekologiczną. Znaleźć swój sposób, aby poszerzać grono znajomych i czuć przynależność do społeczności.

Praca zdalna – czy to dla mnie?

Jest pewna złota rada, którą warto tu przytoczyć. Jedynym sposobem, aby przekonać się czy praca zdalna to coś dla Ciebie jest po prostu… spróbować. Bez próbowania nigdy nie będziesz wiedzieć 🙂 Praca zdalna ma zarówno plusy jak i minusy – jestem bardzo ciekawa, co u Ciebie przeważy szalę 😉
Jeśli masz jakieś swoje sprawdzone pomysły dotyczące pracy zdalnej to będziemy zachwycone jeśli napiszesz o nich w komentarzu. Co Ci pomaga zorganizować pracę? Jak sobie radzisz z wyzwaniami? Na co powinna się przygotować osoba, która dopiero zaczyna?

Autor: Katarzyna Antonik-Heller, Scrum Masterka / Podcasterka

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]


You May Also Like